Pohanka - královna obilovin

Pohanka je vedle rýže jednou z nejběžnějších obilovin v našem jídelníčku. Ve starověku se jí říkalo "královna obilovin" a kromě kaší se z ní připravovalo mnoho různých pokrmů - od polévek a řízků až po nákypy a pudinky. Z pohankové mouky se peče chléb, palačinky, lívance a v Japonsku se z ní vyrábějí těstoviny. Pohanka se k nám dostala z Řecka, kde ji pěstovali mniši v klášterech. Odtud pochází její název.

pohanka

Výhody pohanky

Pohanka je snad nejcennější, kalorická a zdravá obilovina! Obsahuje velké množství vlákniny a bílkovin, dále vitaminy (aminokyseliny, železo, vitaminy B1, B2, B6, PP, P) a minerální látky (jód, soli, vápník, fosfor, kyselinu šťavelovou ve snadno stravitelné formě).

Kalorický obsah pohankové kaše je poměrně vysoký - 150 kcal ve 100g porci, ale velké množství polynenasycených tuků příznivě ovlivňuje metabolismus. Proto je pohanková kaše považována za dietní potravinu, která umožňuje rychle snížit tělesnou hmotnost.

Množství bílkovin v pohance je na prvním místě mezi všemi ostatními obilovinami - v pohance je tolik bílkovin jako v uzeninách!

Pohanka je stejně jako rýže bezlepková. Rychle zasytí hlad.

 


Pohanka je vhodná pro:

  • pro děti (díky svému jedinečnému složení);
  • pro starší lidi (je lehce stravitelná);
  • lidem, jejichž práce je spojena s vysokou fyzickou a psychickou zátěží (díky velkému množství rostlinných bílkovin);
  • k prevenci aterosklerózy, hypertenze, artritidy a revmatismu (opět jde o jedinečné složení pohanky - látky, které obsahuje, čistí cévy a klouby);
  • zabraňuje tvorbě otoků;
  • dobře čistí tělo od toxinů a škodlivin;
  • pomáhá rychle se zbavit nadváhy (protože obsahuje málo sacharidů).

Mimochodem, pohanka je jednou z mála lidských potravin, která dosud neprošla genetickou modifikací, a protože se při jejím pěstování nepoužívají chemická hnojiva, je prakticky ekologicky šetrným produktem!

  • Normalizuje acido-alkalickou rovnováhu a metabolismus (protože obsahuje jód, kobalt a vitaminy skupiny B).
  • Při kardiovaskulárních onemocněních (velké množství draslíku a hořčíku v pohance zlepšuje činnost srdce).
  • V mírném množství - při cukrovce (kyselina nikotinová - vitamin PP snižuje hladinu cukru v krvi).
  • Při onemocnění jater (obsahuje velké množství lecitinu - "balzámu" na játra).

Málokdo ví, že pohanku lze vařit bez tepelné úpravy, stačí ji večer zalít vodou a ráno je hotová výživná a zdravá snídaně! Všechny její užitečné vlastnosti při tomto způsobu přípravy zůstávají v neporušeném stavu!

A pokud jde o škodlivost jejího použití v potravinách, tak ta není! Pohanka nemá žádné kontraindikace při žádném onemocnění, i když to samozřejmě neznamená, že byste měli jíst pouze pohanku! Bez ohledu na to, jak je pro naše zdraví prospěšná, je třeba si jídelníček zpestřit i jinými produkty.